Vienkārši par vakcināciju pret Covid-19

Ir dažādas pret vakcināciju vērstas teorijas. Ikdienā cenšos draudzēties ar saprātu. Šeit aprakstu savus apsvērumus - kāpēc es vakcinēšos.

Vakcinācijas rezultātā organismā izstrādājas organisma aizsargreakcija pret konkrētiem slimību izraisītājiem.

Latvijas iedzīvotāji jau pašlaik ir vakcinēti pret padsmit slimībām ar kuru sarakstu var iepazīties LR MK noteikumos Nr.330. Šie MK noteikumi reglamentē Latvijas teritorijā vēsturiski pierādījumos balstīto medicīnisko praksi iedzīvotāju aizsardzībai pret saslimšanu ar smagas sekas radošām vai nāvējošām slimībām.

Vakcinācijas procesā aktivizējas organisma imūnsistēma un var parādīties ārējas imūnsistēmas aktivāciju raksturojošās pārejošās pazīmes -  dūriena vietas apsārtums, neliela temperatūra. Šāda reakcija ir normāla uz jebkuras vakcīnas ievadīšanu.

Atšķirībā no PSRS lietotajām tuberkulozes vakcīnām , pret Covid-19 izstrādātās vakcīnas ir „nedzīvās” vakcīnas – tās nesatur novājinātu slimības ierosinātāju. Pieejamās pret Covid-19 vakcīnas pēc to uzbūves var iedalīt trīs grupās:

1.Satur tauku nesēja lodītēs iestrādātu vīrusa daļas mRNS kā paraugu organisma imūnsistēmai – tās apmācībai. Pazīstamākās ir Zviedrijas Moderna mRNS-1273 un Biontech-Phizer Comirnity vakcīnas.

2.Kā paraugu satur pēc līdzības ar SARS-CoV2 modificētu adenovīrusu. Adenovīruss ir saaukstēšanās rezultātā aktivizēts cilvēka organismā mītošs vīruss, kurš saaukstēšanās gadījumā var izraisīt iesnas. Pazīstamākās ir Krievijas izstrādātā SputnikV, Ķīnā izstrādātā Ad5-nCOV,  Lielbritānijas-Zviedrijas uzņēmuma AstraZeneca vakcīnas

3.Vakcīna kā paraugu imūnsistēmai satur mākslīgi izaudzētus „radziņus” līdzīgus SARS-CoV2 specifiskajiem izaugumiem. Pazīstamākās ir Sanofi un GlaxoSmithKline, Johnson&Johnson izstrādātās vakcīnas.

Covid-19 saslimšanas rezultātā plaušās var veidoties pneimonija, kas arī nosaka saslimšanas vidēju vai smagu gaitu. Nosakot skābekļa līmeni asinīs var novērtēt plaušu spēju nodrošināt organismu ar skābekli. Samazinoties skābekļa līmenim asinīs tiek bojāti smadzeņu audi – sekas pēc izārstēšanās var būt hipoksijas sekām saistītas slimības: alcheimers, demence, atmiņas problēmas

Nevakcinējoties smagos saslimšanas gadījumos pacienti lēnām mirst no skābekļa trūkuma organismā.

Vakcinējoties ļaunākais ko ļoti retos gadījumos var sagaidīt, ir anafilaktiskais šoks, kuru vakcinējošās medicīnas personas ir gatavas operatīvi novērst.

Saskaņā ar LR vakcinācijas plānu Alūksnes novadā vakcināciju pret Covid-19 ir uzsākusi Alūksnes slimnīca vakcinējot medicīnas iestāžu darbiniekus. Saskaņā ar vakcinācijas plānu vakcinācija aptvers visus kuri to vēlēsies, primāri vakcinējot riska grupu iedzīvotājus(kritēriji: esošās slimības, kontaktu biežums ar citiem iedzīvotājiem, vecums) . Vakcinācijas veikšanā pamazām tiks iesaistītas visas medicīnas iestādes, kurām ir atbilstošs medicīnas personāls.

Ar cieņu

Rolands Puriņš

valdes priekšsēdētājs

SIA "Alūksnes primārās veselības aprūpes centrs"